11.05.2022

Новації у медичному законодавстві в умовах воєнного стану

Перелік основних нормативно-правових актів МОЗ, що регулюють порядок надання медичної допомоги в умовах воєнного стану:

       Наказ МОЗ України від 17.03.2022 № 496 "Деякі питання надання первинної медичної допомоги в умовах воєнного стану"

     Наказ МОЗ України від 15.03.2022 № 488 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо надання екстреної медичної допомоги постраждалим на догоспітальному етапі в умовах бойових дій/воєнного стану»

     Наказ МОЗ України від 08.03.2022 № 430 "Про деякі питання лікування громадян України у зарубіжних клініках на період дії воєнного стану в Україні»

      Наказ МОЗ України від 04.03.2022 № 414 "Про облік та табелювання медичних працівників, які надають медичну допомогу поза основним місцем роботи в період воєнного стану на території України»

   Наказ МОЗ України від 04.03.2022 № 408 " Про деякі питання здійснення публічних закупівель для забезпечення потреб галузі охорони здоров'я в умовах воєнного стану»

        Наказ МОЗ України від 28.02.2022 № 388 "Щодо забезпечення функціонування галузі охорони здоров’я»

     Наказ МОЗ України від 25.02.2022 № 379 "Щодо надання медичної допомоги в умовах воєнного стану військовослужбовцям, які беруть участь в операції об’єднаних сил".


В чому полягають особливості реалізації права на отримання медичної допомоги внутрішньо переміщеними особами?

        відсутність декларації не є перепоною для отримання первинної медичної допомоги

        пріоритетність забезпечення прав ВПО (гаряча лінія МОЗ 0800 60 20 19, гаряча лінія НСЗУ 16-77)

        спрощення процесу виписки листків непрацездатності

        спрощення процесу виписки рецептів на лікарські засоби

 

Порядок ведення первинної-облікової документації на період воєнного стану.

Наказ «Щодо забезпечення функціонування галузі охорони здоров’я» № 388 від 28.02.2022 року встановлює спеціальний порядок ведення первинної-облікової документації на період воєнного стану, який передбачає ведення і користування не тільки електронною документацією, а і паперовою та видавати паперові:

  • медичні свідоцтва про народження;
  • рецепт на ліки;
  • направлення;

Наказ від 17.03.2022 № 496 «Деякі питання надання первинної медичної допомоги в умовах воєнного стану»  містить затверджену форму ведення обліку переміщених осіб. Пацієнти, які тимчасово проживають в іншому населеному пункті в Україні і потребують медичної допомоги, можуть звернутися до будь-якого медичного закладу , який надає первинну медичну допомогу.  Укладати нову декларацію не потрібно. Внутрішньо переміщені особи можуть звернутися до лікаря первинної медичної допомоги і отримати не тільки медичну допомогу, проводити профілактичні рутинні щеплення, а і оформити лікарняний лист.

Можливість оформлювати паперові лікарняні у лікарів залишилося до 01.01.2023 року, а Наказом МОЗ «Про внесення змін до наказу МОЗ України від 01.06.2021 року № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки» доповнено пункт щодо використання паперових  листків непрацездатності за умови,  якщо буде зупинення у встановленому порядку в умовах воєнного стану доступ користувачів електронної системи охорони здоров’я до  центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я Для отримання лікарняного не потрібно окремо звертатися до лікаря надання первинної медичної допомоги, якщо допомогу надавав лікар вузької спеціалізації.

Під час воєнного стану відмінене скеровування тільки за електронним направленням, а діє система самозвернення.

 

Як українським біженцям, які рятуються від війни отримати доступ до медичних послуг в Італії?

Українські біженці, які рятуються від війни – як і ті, хто перебуває в центрах прийому префектур чи муніципалітетів, так і ті, хто в'їжджає в Італію самостійно - можуть отримати доступ до всіх амбулаторних та медичних послуг у разі хвороби і нещасних випадків відповідно до програм профілактичної медицини Служби охорони здоров’я Італії. Дане питання регулюється законодавчим указом від 18 серпня 2015 р. №142. Імплементація Директиви 2013/33/ЄС, що встановлює правила прийому заявників на міжнародний захист, а також Директиви 2013/32/ЄС, що встановлює спільні процедури з метою визнання та скасування статусу міжнародного захисту. Право на міжнародний захист мають іноземці, які не є членами ЄС, та особи без громадянства, які просять міжнародного захисту (тобто визнання статусу біженця або додаткового захисту) на національній території (включаючи кордони та транзитні зони), а також члени сімей, зазначені у заяві про захист. Заходи прийому застосовуються з моменту прояву бажання звернутися за міжнародним захистом (а не з моменту подання заяви, як це передбачено статтею 5 Законодавчого указу № 140 від 2005 року), а також застосовуються проти яким необхідно встановити державу-член, відповідальну за розгляд заявки відповідно до т. зв Постанови Дублін III (стаття 1).

Як отримати доступ до медичної допомоги по прибуттю в Італію?

Щоб отримати доступ до медичної допомоги Національної служби охорони здоров’я Італії після прибуття в Італію, у особи повинен бути тимчасово присутній код STP - Foreigner (тимчасово присутній іноземець), який діє 6 місяців та дозволяє скористатися перевагами невідкладної та необхідної медичної допомоги, як-от доступ до відділення невідкладної допомоги, вакцинації, призначення клінічних оглядів, візитів до спеціалістів та ліків. Код STP видається державними закладами охорони здоров’я із зазначенням персональних даних особи.

Охорона здоров’я за запитом про надання дозволу на тимчасову охорону, що це таке?

Запит на дозвіл на проживання для тимчасового захисту гарантує медичне обслуговування на національній території з рівним ставленням до громадян Італії шляхом реєстрації в місцевих органах охорони здоров’я. Під «місцем проживання» ми маємо на увазі адресу, зазначену у запиті на дозвіл. Заява на вид на проживання дозволяє призначити лікаря загальної практики та/або педіатра за вільним вибором. Реєстрація зазвичай проводиться в кабінеті або на касі, що називається «вибір лікаря та відкликання». У цьому ж місці можна буде обрати сімейного лікаря та/або педіатра для неповнолітніх.

Буде видано паперовий документ, на якому вказано: ідентифікаційний код, ім'я та прізвище обраного лікаря та/або педіатра.

Кожен обраний сімейний лікар або педіатр має амбулаторію і зобов’язаний гарантувати безкоштовне відвідування загальної медицини у встановлені години та дні. Ви повинні звернутися до свого лікаря та педіатра за будь-яким спеціалістом та фармацевтичним рецептом. Ліки, призначені лікарем, постачаються з аптек.

 

З якими питаннями громадянин України, відповідно до муніципалітету, в якому він знаходиться, може звернутися до точки доступу у відповідному районі охорони здоров’я?

Громадянин України, відповідно до муніципалітету, в якому він знаходиться, може звернутися до точки доступу у відповідному районі охорони здоров’я, для:

  • - видачі коду STP (іноземець тимчасово присутній), чинного на всій території Італії для тимчасового медичного обслуговування та, у випадку неповнолітніх, призначення педіатра за вільним вибором або лікаря загальної практики;
  • - провести скринінг мазка (антигенний або молекулярний) на інфекцію Covid незалежно від вакцинаційного статусу.

Увага! Українські біженці, які не мають дійсної зеленої сертифікації Covid-19 (green pass), повинні пройти молекулярний або швидкий тест на SARS-CoV-2 протягом 48 годин після в’їзду на територію Італії. Після тампона потрібно стежити за своїм здоров’ям протягом п’яти днів і надягати маску типу FFP2.

Використання маски FFP2 є обов’язковим у громадському транспорті.

  • Тим, у кого позитивний результат тесту, та пов’язаним з ними контактам надається допомога та керується відповідно до чинних протоколів. Принаймні десять днів ізоляції від першого позитивного мазка, з яких останні три без симптомів (за винятком втрати смаку та нюху). Дні ізоляції скорочені до семи для тих, хто отримав бустерну дозу, для тих, хто завершив цикл вакцинації менше ніж 120 днів або одужав від Covid-19 менше ніж за 120 днів. Вийти з ізоляції можна лише після негативного тесту. Якщо особа продовжує давати позитивний результат молекулярного або антигенного тесту і не має симптомів протягом щонайменше 7 днів (за винятком втрати смаку чи нюху), можна припинити ізоляцію через 21 день.
  • - перевірити статус вакцинації та провести будь-яку вакцинацію проти Covid, також з метою видачі зеленої сертифікації Covid-19 (Green Pass).
  • При необхідності оператори, присутні в окремих точках доступу, зможуть активувати послугу лінгвістичного посередництва (перекладача) для людей, які не володіють італійською мовою або яких не супроводжує особа, яка володіє італійською.
  • Для кожної точки доступу доступний окремий номер телефону, до якого громадяни України або їхні господарі можуть звернутися за додатковою інформацією.

Який порядок вакцинації встановлено в Італії для українських біженців, які рятуються від війни?

Громадяни України віком від 12 років можуть безкоштовно пройти вакцинацію як для початку циклу вакцинації, так і для його завершення, навіть із третьою дозою. У центри вакцинації Ausl можна звернутися без запису. Необхідно з’явитися у визначені місця, де проводиться вакцинація з карткою STP, документом, що посвідчує особу, інформованою згодою та заповненою та підписаною анамнестичною формою. Діти віком від 5 до 11 років можуть пройти початковий курс або закінчити його.

 

Хто підлягає звільненню від оплати медичних послуг?

Незабезпечені особи (бідні) - із самозадекларуванням свого незаможного стану (додається самодекларація про незаможність італійською мовою та самодекларація українською) - мають безкоштовний доступ до медичних послуг.

Зокрема, від оплати звільняються:

  • особи з кодом STP з декларацією про бідність і віком від 0 до 6 років та старше 65 років.
  • особи з кодом STP з декларацією про бідність і які належать до вікової групи від 6 до 64 років звільняються від оплати, якщо вони мають звільнення від патології, рідкісних захворювань, вагітності, ранньої діагностики та скринінгу, профілактики, до та після госпіталізації, а також за послуги, що надаються в травмпункті на рівних з громадянином Італії.

Захист материнства та права вагітних в Італії.

Усі жінки в Італії мають право на захист материнства.

Якщо ви вагітні, вам слід звернутися до свого сімейного лікаря щодо:

-        Медичної допомоги під час вагітності: відвідування акушера, УЗД, перевірки та інструментальні обстеження;

-        Медичної допомоги при пологах: допомога під час пологів;

-        Медичної допомоги після пологів: зокрема післяпологові візити.

Для госпіталізації в лікарню необхідний письмовий запит від сімейного лікаря, але в разі надзвичайної ситуації госпіталізації організовує лікар невідкладної допомоги, до якого можна звернутися при будь-якій невідкладній ситуації.

 

Які ще види медичних послуг доступні в Італії?

  • Особа може отримати щеплення від дифтерії, правця, коклюшу, поліомієліту, кору, паротиту, краснухи та, за даними органів охорони здоров’я, також інших щеплень, які будуть запропоновані особі та її дітям безкоштовно.
  • Особа може пройти обстеження на туберкульоз.
  • Особа може привезти своїх домашніх тварин в Італію шляхом відступу від європейських процедур дозволу. У разі прикордонного контролю органи влади можуть попросити вас надіслати електронною поштою на адресу МОЗ ([email protected]): види та кількість тварин (максимум 5), їх ідентифікацію (якщо можливо), ім'я власника та адреса призначення в Італії. 

Особливості надання медичної допомоги в Угорщині.

Угорщина повністю надає медичну допомогу тим, хто приїжджає з України, йдеться у заяві Державного секретаріату охорони здоров’я Міністерства людських ресурсів (EMMI).

Згідно з чинними актами Міністерства  праці (Декрет-Закон № 16 від 1963 р. та Декрет 7/1964 (VIII. 30.), якщо громадянин України тимчасово перебуває в Угорщині, у разі гострої хвороби та невідкладної потреби медичне лікування (медикаментозне та спеціалізоване лікування).

В іншому випадку український громадянин може отримати лікування лише з відшкодуванням повної суми витрат.

! Винятком з цього правила є працівники дипломатичних, консульських та комерційних представництв, делегати. У їхньому випадку пільги надаються компетентними органами акредитуючої держави (тобто України як акредитуючої держави). Ще один виняток становлять працівники компанії, які були відряджені на територію іншої держави для роботи, оскільки в цьому випадку пільги надаються компетентними органами держави, в якій зареєстровано підприємство.

 

Як українські громадяни, які прибули до Угорщини з України, можуть отримати медичну допомогу?

  • Якщо громадянин України тимчасово перебуває в Угорщині, у разі гострого захворювання та невідкладної потреби медичне лікування (медичне та спеціалізоване лікування, медикаментозне забезпечення, госпітальна та стаціонарна допомога, медична допомога, термінова заміна чи ремонт) в абсолютно необхідному обсязі від угорського органу медичного страхування на підставі вашого проїзного документа (наприклад, паспорта).
  • Чинним положенням також передбачено, що медичне лікування, крім зазначеного, може надаватися громадянину України, який тимчасово проживає на території Угорщини, лише за направленням Міністерства охорони здоров’я (у даному випадку EMMI). В іншому випадку український громадянин може отримати лікування лише з відшкодуванням повної суми витрат.
  • Це підтверджує така інформація від Управління Національної каси медичного страхування (NEAK), згідно з якою «громадяни України мають право на екстрену допомогу від медичного працівника, який уклав договір із соціальним страхуванням під час тимчасового перебування в Угорщині. Екстрену допомогу можна отримати, пред'явивши паспорт».
  • Тобто, громадянин України може отримати невідкладну допомогу у амбулаторно-стаціонарного закладу, який фінансує соціальну допомогу, за пред’явленням паспорта. NEAK наперед відшкодує витрати на послуги угорському постачальнику послуг, що фінансується державою, із зазначенням категорії відшкодування «3» на основі звіту про результати діяльності.
  • 2 березня 2022 року Міністерство людських ресурсів Угорщини повідомило МТІ, що лікарні-члени повітових лікарень Сабольч-Сатмар-Берег (Ніредьгаза) та Університетської педагогічної лікарні забезпечуватимуть медичну та госпітальну допомогу українським біженцям, які прибувають до Угорщини. Крім того, медичне обслуговування біженців та тестування на коронавірус за потреби проводитимуться у пунктах реєстрації поблизу пунктів пропуску.

Турбота про біженців?

З 8 березня 2022 року особи, які не є застрахованими в Угорщині, можуть безкоштовно отримувати допомогу у медичних закладів, які мають контракт із медичною страховою компанією:

  •  громадянин України, який проживав в Україні до 24 лютого 2022 року,
  • особа без громадянства або неукраїнський громадянин третьої країни, якій надано міжнародний захист або еквівалентний національний захист в Україні до 24 лютого 2022 року, або
  • член сім'ї вищевказаної особи.

Шукач притулку підтверджує свою особу та право на проживання за допомогою карти ID-1.


Пільги, які можуть надаватися безкоштовно в угорських державних медичних установах, тобто не в приватних постачальників:


1. Догляд лікаря загальної практики:

Первинну медико-санітарну допомогу надає лікар загальної практики з обов’язками територіального догляду за місцем проживання та перебування, який у разі потреби може направити хворого до лікарні, яка надає територіальну допомогу. У разі надання невідкладної допомоги транспортування пацієнтів здійснюється із залученням Національної служби швидкої допомоги.


Громадяни України можуть пройти загальні медичні огляди та лікування, а в разі хронічних захворювань – лікування.


Особа, яка перебуває у приватному житлі, може отримувати медичну допомогу на дому у лікаря загальної практики.


інші медичні послуги в рамках базової медичної допомоги можуть використовуватися заявником для визнання в рамках обслуговування, наданого органом місцевого самоврядування за місцем проживання.


 Під час догляду можуть надаватись такі переваги:

  • догляд за вагітними матерями;
  • посилення догляду за новонародженими, недоношеними немовлятами та немовлятами з низькою вагою при народженні;
  • догляд за немовлятами та дітьми, спостереження за їх психосоматичним розвитком;
  • проведення скринінгових тестів для медичних сестер;
  • надання знань, необхідних для здорового способу життя відповідно до розвитку дитини;
  • організація щеплень.

Щеплення можна зробити у лікаря або педіатра.


Також можуть бути включені обов’язкові вікові щеплення, а також вакцинація проти коронавірусу, грипу та MMR (захист від кору, краснухи, паротиту).


Пацієнти забезпечуються необхідними медикаментами та медичними засобами за рецептами. Вони можуть бути ініційовані зацікавленими особами безкоштовно в невідкладних випадках, в інших випадках на суму, рівну премії, яку сплачують особи, які мають право на певні виплати соціального страхування.


У таких випадках аптеки можуть оплачувати рахунок-фактуру, виставлену органу з питань притулку, що містить назву та повну вартість ліків за допомогою керуючого Національною касою медичного страхування.


За наявності мовного бар’єру під час охорони здоров’я можна скористатися перекладачем за безкоштовним номером 1812.


2. Особливий догляд.

Громадяни України можуть отримати:

  • медичну допомогу в амбулаторії для невідкладного огляду, надання ліків і пов’язок, її можна отримати у постачальника медичних послуг з територіальним зобов’язанням щодо надання медичної допомоги;
  • у стаціонарі чи поліклініці для надання невідкладної допомоги, а також для лікування, яке призначе лікарем, у тому числі хірургічних втручань та використовуваних у ньому медичних матеріалів і протезів, медикаментів, перев’язувальних матеріалів та їжі, необхідних для лікування. Цю медичну допомогу також можна використовувати в медичних закладах, які мають територіальні зобов’язання щодо надання медичної допомоги.
  • догляд спеціаліста-онколога, обстеження та лікування в контексті іншого догляду за хронічними хворими, а також лікарський засіб для догляду спеціаліста-онколога та іншого догляду, підтримки або знеболювання хронічного хворого.

Після лікування спеціалістом до одужання або стабілізації стану можуть надаватись такі пільги громадяни України, які можуть отримувати:

  • необхідне обстеження та лікування;
  • незамінний лікарський засіб та препарат, необхідний для введення пацієнту;
  • інші медичні засоби, призначені лікарем;
  • невідкладна стоматологічна допомога та лікування зубів, якщо воно використовується як лікування з найнижчої категорії відшкодування;
  • догляд за вагітністю та пологами та, за необхідності, втручання, пов’язані з абортами;
  • у разі необхідності, транспортування пацієнта, якщо транспортування пацієнта не може бути організовано інакше;
  • вікова вакцинація.

Такі пільги відображаються в категорії відшкодування «D».

Медичні послуги, що надаються після вищезазначеного лікування, є безкоштовними, якщо вони проводяться на підставі направлення лікаря загальної практики, що надає допомогу, або перенаправлення до спеціаліста в амбулаторних або стаціонарних умовах.

3. Замовлення ліків.

Рецепт для біженця може виписуватися лікарем, який має штамп з рецептом органу з питань притулку. На рецепті лікар повинен написати персональні дані пацієнта, посвідчення особи, видане Національним управлінням у справах іноземців, та номер посвідки на проживання в гуманітарних цілях. Біженець з України отримує ліки, бандаж тощо.

 У випадку з електронним рецептом існує чотири способи ідентифікувати пацієнта через відсутність Taj (номер медичного страхування в Угорщині).

1) номер паспорта, за яким ліки можна замовити з нормативною субсидією на 30 днів, після чого необхідно сплатити повну вартість;

2) номер приймальної картки шукача притулку, на підставі якого можна замовити ліки;

3) Європейська карта медичного страхування, за якою можна замовити будь-які препарати;

4) використовується також номер реєстраційної картки, виданої при в’їзді біженця в Угорщину, за якою ліки можна замовити з нормативним супроводом протягом 30 днів з моменту в’їзду, після чого необхідно сплатити повну вартість.

У випадку пацієнта, який не володіє угорською мовою, рекомендується видати рецептурний сертифікат у зв’язку з ідентифікацією рецепта відповідно до інструкцій EMMI. Угорномовного пацієнта слід повідомити про дані, за допомогою яких він був ідентифікований, та документ, який необхідно пред’явити, коли продукт запускається.

Аптека повинна виставити рахунок-фактуру Національному генеральному управлінню імміграції як клієнту. Рахунок-фактура містить назву, кількість та ціну ліків. Рецепт та рахунок-фактуру необхідно надіслати керівнику Національної каси медичного страхування, який буде розраховуватись у Національному управлінні імміграції та надіслати суму постачальнику послуг.