Які галузі економіки належать до тих, що потребують особливої підтримки?
Пріоритетними галузями економіки, які потребують особливої підтримки, були визначені сільське господарство, харчова промисловість, роздрібна торгівля, комунальні та енергетичні послуги, виробництва, що працюють над мобілізаційними замовленнями.
Питання щодо відновлення виробничої інфраструктури та здійснення структурної модернізації економіки вирішуватиме Національна рада з відновлення України від наслідків війни, утворена Указом Президента України від 21 квітня 2022 р. Цей консультативно-дорадчий орган має стати інтегрувальною ланкою у прийнятті виважених та суспільно схвалених рішень завдяки налагодженню взаємодії між різними гілками влади та підприємців у тематичних робочих групах.
Яким нормативно-правовим актом регудюються питання проведення заходів з підтримки підприємств України в умовах воєнного стану?
Втрати промислового потенціалу східних і південних областей України актуалізували проблему релокації виробничих потужностей. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25 березня 2022 р. № 246-р був затверджений план невідкладних заходів з переміщення в разі потреби виробничих потужностей суб’єктів господарювання з територій, де ведуться бойові дії та/або є загроза бойових дій, на безпечну територію.
Алгоритм дій стосується не лише особливостей переміщення виробничих потужностей і персоналу, а й сприяння ефективному функціонуванню підприємств на нових локаціях, включно й підключення до комунікацій, спрощення процедур надання або передачі в користування земельних ділянок,. Більшість підприємств, що беруть участь у програмі релокації, належать до переробної промисловості – харчової, легкої та машинобудівної галузей.
У рамках програми релокації Мінекономіки опрацювало понад тисячу п’ятсот заявок на переміщення потужностей бізнесу, який вирішив виїхати із областей, де тривають бойові дії. 400 підприємств уже переїхали, а 216 із них – відновили свою роботу. Ще для близько 500 підприємств дібрані майданчики для релокації. Наразі й надалі триває процес транспортування цих підприємств Укрзалізницею, Укрпоштою або з використанням власних ресурсів (із компенсацією).
Майже всі віддалені від лінії фронту регіони пропонують місця для релокації. Для цього уповноважуються спеціальні співробітники центральної та місцевої влади. Наприклад, на Закарпатті розробили чат-бот для комунікації з підприємцями, які мають бажання перенести виробництво у регіон. Також на Закарпатті сформований підхід, що перенесені підприємства не повинні шкодити екології області. « Голова Закарпатської ОВА повідомив про створення IT-кластеру. Це передбачає можливість бронювання з наступним звільненням працівників IT сфери від військової служби на період воєнного стану.»
Також відомі випадки об'єднання виробничих потужностей місцевих та релокованих підприємств. Враховуючи що державою першочергово Здійснюються заходи із стимулювання діяльності харчової промисловості. Зокрема, з метою забезпечення потреб населення у продуктах харчування, а також закупівлі та доставки необхідних товарів у зони активних бойових дій на період дії воєнного стану Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення населення продовольчими товарами тривалого зберігання та санітарно-гігієнічними товарами в умовах воєнного стану» від 20 березня 2022 р. № 328 передбачено здійснення переробки зерна на борошно і крупи (за потреби) з компенсацією переробникам послуг із переробки та зберігання зерна за рахунок коштів державного бюджету.
Спрощенню ведення господарської діяльності промисловими підприємствами сприяли: заборона на податкові перевірки (Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 03 березня 2022 р. № 2118-IX);
Мораторій на податкові перевірки – є чи вже немає?
Зараз працює так званий «воєнний мораторій» на перевірки. Тобто податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються. Крім:
//камеральних перевірок (набирає чинності з 2 червня 2022 року в частині камеральних перевірок декларацій та уточнюючих розрахунків (у разі їх подання), до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування);
//документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених пп. 78.1.7 та 78.1.8 цього Кодексу, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;
скасування вимоги щодо отримання дозвільних документів на провадження господарської діяльності (Постанова Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 р. № 314). Наразі отримання ліцензій здійснюється на основі:
• Закону «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 № 222-VIII (надалі - Закон № 222-VIII);
• Постанови КМУ № 314.від 18.03.2022
Постановою № 314 Кабмін запровадив декларативний принцип набуття права провадження господарської діяльності без необхідності отримання документів дозвільного характеру, ліцензій тощо. Було понад 600 дозволів і ліцензій для бізнесу, а залишаються обов'язковими близько 20, тобто лише ті, які просто неможливо скасувати (наприклад, про поводження з радіоактивними відходами чи виробництво ліків).
Суб’єктами господарювання на підставі безоплатного подання до органів ліцензування, дозвільних органів та суб’єктів надання публічних послуг декларації про провадження господарської діяльності, без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензій або інших результатів надання публічних послуг),
Важливою ланкою в забезпеченні виробничої безпеки українських виробників на зовнішніх ринках є спрощення зовнішньої торгівлі. Так, 4 червня на було чинності рішення, згідно з яким Європейський союз спростив правила торгівлі та призупиняє дію усіх імпортних мит на українські товари. Це дасть українським виробникам додаткові можливості наростити експорт до ЄС та посилить економіку України. Рада ЄС 24 травня ухвалила відповідне рішення, що діятиме протягом року.
Крім того, Україна разом з європейськими партнерами запустили механізм грантів через портал Дія для надання допомоги мікро- та малим підприємствам.
Так., України підтримає близько 300 мікро- й малих підприємств, що найбільше потерпіли через війну росії проти України.
Мікрогранти в еквіваленті по 125000 грн (4000 євро) вже доступні з 13 травня 2022 року.
Суб'єкти господарювання (в тому числі і ФОП), що зареєстровані на території тих областей на яких велися або ведуться бойові дії, зокрема:
Чернігівська; Сумська; Харківська; Херсонська; Миколаївська; Запорізька; Донецька; Луганська; Київська область,
які тимчасово перемістилися з території адміністративно-територіальних одиниць, зазначених у цьому пункті або пострадали внаслідок бойових дій, мають можливість підтвердити на момент подання заявки збитки, які вони зазнали, та продовжують провадити господарську діяльність в одній із зазначених у цьому пункті адміністративно-територіальних одиниць.
Заявка на отримання гранту подається онлайн. Для цього вам потрібно зробити наступне:
1. Зареєструватися або авторизуватися на порталі у кабінеті громадянина на порталі Дія за допомогою електронного підпису.
2. Заповнити онлайн-форму заявки.
3. Підписати електронним підписом та відправити.
Рішення щодо надання допомоги для ФОП приймає експертна комісія. Повідомлення про прийняте рішення щодо отримання або відмову в отриманні допомоги ви отримаєте на електронну пошту, зазначену в заявці.
Пріоритет при оцінці грантових заявок буде надаватися підприємцям та компаніям, які займаються виробництвом життєво необхідних товарів та послуг для громадян України та Збройних Сил України. Комісія з оцінки складатиметься з незалежних бізнес-експертів, які відберуть найбільш релевантні заявки та проведуть інтерв'ю з попередньо відібраними підприємствами.