13.06.2022

Щодо питання оформлення опіки

1. Для подання заяви в суд для визнання особи недієздатною необхідно:

докази на підтвердження психічного стану: довідка про стан здоров’я та виписка з історії хвороби + індивідуальної програми реабілітації інваліда, що видається МСЕК/ (довідка МСЕК, виписки з медичної карти, висновки, рекомендації медичних комісій та медичних закладів і.т.д.).

2. Подання в суд заяви про визнання фізичної особи недієздатною

(може бути подано членами її сім’ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом).

3. Після відкриття провадження та призначення експертизи прийти на прийом в орган опіки та піклування, уточнити коли необхідно розпочати процедуру перевірки осіб, котрі претендують на опікунство, та отримати перелік документів, які має подати майбутній опікун для підготовки органом цього подання. (Не варто цілком покладатися на суд в зазначеному питанні, адже внаслідок завантаженості суддів ухвала може бути направлена невчасно і, як результат, орган опіки та піклування не встигне направити подання до суду до вирішення справи).

Документи,  які необхідні для призначення опікуна (передбачені п. 3.3 Наказу № 387/3680 від 26.05.1999), серед них:

повідомлення  державних,  громадських  організацій  або заява громадянина (громадян);

документа, який підтверджує її вік (копія паспорту);

рішення суду про визнання даної особи недієздатною;

акт обстеження умов життя особи, що потребує опіки, і опис її майна;

довідки про стан здоров'я особи, що потребує опіки (якщо вона раніше проживала окремо), та майбутнього опікуна (піклувальника);

довідка про місце проживання майбутнього опікуна і його заява про прийняття на себе обов'язків про опіку;

акт перевірки умов життя майбутнього опікуна та висновок від органів опіки та  піклування за місцем  проживання  опікуна  про можливість виконувати опікунські обов'язки;

довідка лікувальної установи про відсутність в сім'ї майбутнього опікуна (піклувальника) захворювань,  що перешкоджають влаштуванню до нього особи, що потребує опіки.

Окрім цього, бажаючим встановити опіку над літньою людиною необхідно пройти медичний огляд і спеціальні підготовчі курси.