30.11.2022

Земельні відносини в умлвах воєнного стану

1. Якщо строк користування земельною діяльнкою закінчився після введення ВС?

Під час дії воєнного стану вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану. 

Cтроки договорів оренди, що закінчилися під час дії воєнного стану, автоматично пролонгуються на один рік

2. Оренда земель державної та комунальної власності. Який порядок?

Під час дії воєнного стану можливо взяти в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на строк до одного року земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, також не витребуванні та не розподіленні земельні ділянки та частки колишніх сільськогосподарських підприємств. Передача в оренду таких земельних ділянок здійснюється без проведення земельних торгів. Розмір орендної плати не може перевищувати 8% нормативної грошової оцінки. Передача в оренду вказаних земельних ділянок здійснюється певних умовах:

орендар не має права на

  • компенсацію власних витрат на поліпшення земельної ділянки; поновлення договору оренди землі, укладення договору оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря
  • передачу земельної ділянки в суборенду; встановлення земельного сервітуту; зміну угідь земельної ділянки; зміну цільового призначення земельної ділянки; переважне право на купівлю орендованої земельної ділянки у разі її продажу; будівництво на земельній ділянці об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд)
  • закладення на земельній ділянці багаторічних насаджень; відчуження, передачу в заставу (іпотеку) права користування земельною ділянкою;
  • поділ земельної ділянки, об’єднання її з іншою земельною ділянкою; використання для власних потреб наявних на земельній ділянці загальнопоширених корисних копалин, торфу, лісу, водних об’єктів, а також інших корисних властивостей землі;

3. Як відбувається передача в оренду земельних ділянок орендарями та суборендарями?

Під час дії воєнного стану орендарі, суборендарі земельних ділянок сільськогосподарського призначення усіх форм власності можуть передавати на строк до одного року належне їм право оренди, суборенди іншій особі для використання земельної ділянки за цільовим призначенням. Така передача здійснюється без згоди власника земельної ділянки.

Примітка:

  • Земельні ділянки надаються в оренду не більше ніж на один рік і виключно для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
  • Договір оренди може передбачати передачу декількох земельних ділянок одним власником, розпорядником або користувачем.
  • Договір оренди не може бути поновлений, укладений на новий строк і припиняється зі спливом строку, на який його укладено.
  • Договір оренди землі укладається в електронній формі.
  • Право оренди земельної ділянки не підлягає державній реєстрації, але обов’язкова державна реєстрація самого договору оренди землі, що здійснюється районною військовою адміністрацією. 
  • Укладення договорів оренди здійснюється без внесення відомостей до Державного земельного кадастру та Державного реєстру прав на нерухоме майно.
  • Припинення або скасування воєнного стану не є підставою для припинення або зміни договорів оренди землі.
  • Під час дії воєнного стану забороняється безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації.

4. Порядок сплати орендної плати під час воєнного стану

Орендна плата - істотні умови договору оренди землі  із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Орендна плата справляється у грошовій формі або у натуральній формі. Орендар має право вимагати відповідного зменшення орендної плати в разі, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не з його вини. Орендар земельної ділянки зобов’язаний: своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку. Договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі систематичної несплати орендної плати, сплати не в строк, сплати не в повному обсязі.

5. Форс-мажор не підстава для зміни умов договору

Настання форс-мажору не є підставою для зміни умов договору та звільнення від виконання зобов'язання, зокрема сплати орендної плати

Якщо під час війни одна зі сторін не може виконати свої зобов'язання за договором - це не зміна умов договору, а звільнення від сплати штрафних санкцій.

6. Підстави та порядок відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам

Порядок відшкодування збитків

1. Постанова Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 326 Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

2. Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 18 травня 2022 року № 295 Про затвердження Методики визначення шкоди та збитків, завданих земельному фонду України внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

3. Наказ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України 04 квітня 2022 року № 167 Про затвердження Методики визначення розміру шкоди завданої землі, ґрунтам внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану

Шкода, завдана земельним ресурсам:

1) витрати на рекультивацію земель, які були порушені внаслідок бойових дій, будівництво, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій для облаштування державного кордону;

2) збитки, завдані власникам (землекористувачам) земельних ділянок сільськогосподарського призначення;

3) витрати на відновлення меліоративних систем;

4) шкода, завдана ґрунтам та земельним ділянкам внаслідок забруднення ґрунтів речовинами, які негативно впливають на їх родючість та інші корисні властивості;

шкода, завдана ґрунтам та земельним ділянкам внаслідок засмічення земельних ділянок сторонніми предметами, матеріалами, відходами та/або іншими речовинами 

Інформаційна база для визначення шкоди та збитків:

  • акти обстеження земельних ділянок;
  • акти комісій із визначення збитків власників землі та землекористувачів;
  • звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок;
  • первинні документи;
  • облікові регістри;
  • бухгалтерська та інша звітність, що ґрунтується на даних бухгалтерського обліку підприємств, установ та організацій;
  • проектно-кошторисна документація;
  • відомості Державного земельного кадастру;
  • документація із землеустрою;
  • дані дистанційного зондування Землі;
  • інші документально підтверджені відомості.

Примітка.

Спори, що виникають з відшкодування майнової шкоди, у тому числі  власникам землі внаслідок збройної агресії РФ, розглядаються судами за загальними правилами підсудності. Право пред’явити такий позов мають особи за зареєстрованим місцем проживання або перебування чи за місцем завдання шкоди.

На сьогодні розробка оптимального механізму компенсації збитків власникам землі тільки розпочалася. Крім цього, Україна зможе підрахувати завдані збитки державі та громадянам та звернутися до Міжнародного суду з позовом про репарації, до яких можуть входити також і суми завданих збитків фізичним особам.