12.05.2022

Про підсумки першого місяця роботи Центру правової підтримки осіб, які постраждали внаслідок військового вторгнення.

В Ужгороді на базі Юридичного факультету ДВНЗ "УжНУ"вже понад місяць працює Центр правової підтримки осіб постраждалих внаслідок військового вторгнення Національної академії правових наук України та ДВНЗ «Ужгородський національний університет». Про результати роботи та можливості для переселенців отримати правову допомогу розповіли  ініціатори створення Центру. А також під час прес-конференції було презентовано сайт, створений спеціально для допомоги вимушеним переселенцям та кращої комунікації зі спеціалістами Центру.

Юридичний факультет, крім забезпечення освітнього процесу, активно долучився до підтримки та допомоги вимушеним переселенцям. Дуже багато питань, які хвилюють переселенців мають саме правовий характер. Про це розповів Ярослав Лазур, декан юридичного факультету УжНУ. «Люди втратили житло, роботу, виїжджають без документів. Для допомоги людям був створений окремий офіс у співпраці з Національною академією правових наук України і це дало можливість залучити до роботи колег з усієї України»,- зазначив Ярослав Лазур. За його словами, Центр працює у режимі колл-центру, консультує також через електронну пошту та очно.

«Переселенці можуть отримати фахову відповідь на всі питання. В умовах воєнного стану правова система трансформується, вона активна, зрозуміло, що кожний день вносяться зміни у законодавство, у юридичну, судову практику. Необхідно інформувати суспільство, тому ми також започаткували раз у тиждень проведення тематичних семінарів,», - додав декан юридичного факультету УжНУ.  Центр також допомагає з фіксацією процесу майнових збитків, а завдяки міжнародній співпраці консультаційно допомагає переселенцям, які виїжджають закордон. У середньому приймає щодня 20-30 запитів, максимальне зафіксоване навантаження на фахівців -70 запитів за день.

Ще один напрямок роботи Центру -- це консультування підприємств та підприємців, які шукають можливість перевезти виробничі потужності на Закарпаття.

Марія Менджул, заступниця декана юридичного факультету УжНУ детальніше зупинилася на тематиці правових семінарів та інформації, яка на них подається. «Консультаційний центр запрацював з березня, а  з квітня ми почали проводити спеціалізовані семінари. Перший стосувався теми оформлення гуманітарної допомоги, другий- змін у трудовому законодавстві. Наступні семінари стосувалися змін у митному та податковому законодавстві.  Вдалося висвітлити також особливості правого статусу переселенців закордоном», - прокоментувала Марія Менджул. 

Спеціально для допомоги вимушеним біженцям та кращої комунікації переселенців зі спеціалістами Центру, створено сайт. Про його роботу розповіла доцент Наталія Петрецька, координатор роботи Центру.  «Сайт створений спільно з Національною академією правових наук України і юридичним факультетом УжНУ. Тут ми анонсуємо заходи, публікуємо актуальну та корисну інформацію, дані про лекторів та фахівців. Також є рубрика практичних рекомендацій, де можна знайти відповіді на найбільш поширені запитання, які стосуються проблематики, якщо пропустили тематичні семінари», - пояснила Наталія Петрецька.

Відео з прес-конференції можна переглянути за посиланням: Про підсумки першого місяця роботи Центру правової підтримки осіб, постраждалих внаслідок військового вторгнення

×