01.07.2024

«З нагоди 28 річниці прийняття Конституції України було проведено науково-практичний круглий стіл «Гарантування сталості надання соціальних послуг в умовах війни в Україні»

На відкритті круглого столу з вітальним словом виступили: 
- проректор з науково-педагогічної роботи ДВНЗ «Ужгородський національний університет», доктор юридичних наук, професор Олександр РОГАЧ; 
- директорка департаменту соціального захисту населення Ольга ТРАВІНА;
- декан юридичного факультету ДВНЗ «Ужгородський національний університет», д.ю.н., професор Ярослав ЛАЗУР;
- координатор програм Карпатського фонду Наталія БЕЛЕЙ.

Мирослава СУХАР, заступник директора департаменту соціального захисту населення – начальник управління ветеранської політики Закарпатської ОВА розповіла про досвід надання соціальних послуг у Закарпатській області в умовах війни. Зокрема, які нові виклики постали перед соціальною сферою з повномасштабним вторгненням РФ в Україну та які позитивні досягнення вже зроблено. Зокрема, що в Закарпатській області започатковано навчання для помічників ветерана, які спрямовані допомогти в отриманні усіх необхідних соціальних та матеріальних послуг. Наступна доповідь була присвячена правовим проблемам імплементації Європейської соціальної хартії, які висвітлив Вадим РОШКАНЮК, к.ю.н., доц., завідувач кафедри господарського права ДВНЗ «УжНУ». Наголошено щодо необхідності внесення змін, рекомендацій до даної хартії, оскільки вже існуючих положень недостатньо для України, щоб продовжити рух до Європейського Союзу. Порушено проблематику пенсійної реформи відповідно до згаданого документа.

Про соціальні паспорти як інструменти підвищення ефективності та сталості надання соціальних послуг у громадах Закарпаття розповіла Анжела БАБКІНА, регіональна координаторка БО БФ «ССС».

Ужгород, Мукачево, Хуст і Перечин - пілотні громади, де було проведено процедуру щодо створення соціального паспорту. Даний документ допомагає виявити проблематику у територіальних громадах, створити план розвитку системи соціального захисту певної територіальної громади.

Наталія КРИВОРУЧКО, регіональна координатора Мiжнародної Благодійної організації БФ "СОС ДИТЯЧІ МІСТЕЧКА" розповіла про досвід надання соціальних послуг для дитячих будинків сімейного типу. Як повідомила пані Наталія, станом на 01.06.2024 у Закарпатській області (з числа ВПО):
- родин ДБСТ - 9, в яких виховуються 57 дітей, з них - 11 повнолітні; 
- родин ПС - 12, в яких виховуються 28 дітей, з них - 3 повнолітні;
- патронатна родина - 1, в якій виховуються 4 дитини. А також висвітлила проблеми надання для них соціальних послуг.

Олександр КАЦЬОРА, координатор ГО «Справа Кольпінга в Україні», із доповіддю «Досвід медіації для врегулювання соціальних конфліктів» розповів про практичні аспекти позасудового врегулювання конфліктів.

Марина СТАШИНА-НЕЙМЕТ, експертка з питань безбар’єрності та інклюзії, виступила із доповіддю «Результати моніторингу місць компактного проживання ВПО із інвалідністю: які зміни потрібні у аспекті доступу до соціальних послуг». 

Інна БОНЬ, адвокат, Приймальна Української гельсінської спілки у м. Ужгород - про місцевий індекс прав людини Холмківськоїтериторіальної громади за результатами моніторингу доступу до системи охорони здоров᾽я. Крім того, Наталія Орбан розповіла про результати надання правничої допомоги населенню у рамках роботи приймальні та документування воєнних злочинів.

Модераторами були: заступниця декана юридичного факультету ДВНЗ «УжНУ», к.ю.н., доц. Наталія ПЕТРЕЦЬКА, д.ю.н., проф.Марія МЕНДЖУЛ. Захід відбувся за підтримки Карпатського фонду.